Vuoden yleisurheilutietäjä 2004 -kisan vastaukset

Vastauksen perässä on kilpailijajoukon kohdasta saamien pisteiden määrä. Alakohdattomissa tehtävissä maksimi oli osanottajamäärän mukaisesti 15 pistettä, a- ja b-kohtiin jaetuissa kysymyksissä 7,5 pistettä/kohta, tehtävän 34 alakohdissa 3,75 pistettä.

Vastaukset:

1.* a) Etiopia - alkuperäinen nimi Hewan Abeye (6,5 p)
b) Turkki - ihastui maahan kilpailumatkalla 1999. (7,5 p)

2. Korkeus- ja seiväshypyssä - näissä riittää joko rinta- tai selkänumero. (10,5 p)

3. Kaarlo Maaninka - olympiakisoissa 1980 hopea 10 000 m:llä ja pronssi 5000 m:llä. (12 p)

4. Moukarinheiton. (10 p)

5. Armin Hary, Saksa - voittaja 1960. (13 p)

6. Juha Väätäinen - 5000 ja 10 000 m:n juoksujen voittaja EM-kisoissa 1971. (4 p)

7.* a) Moukarinheittäjä Olli-Pekka Karjalaisella (4,5 p)
b) kuulantyöntäjä Ville Tiisanojalla. (2,5 p)

8. Väinö Muinonen (EM-maratonin kulta 1938 ja hopea 1946) sekä Yrjö Nikkanen (keihään olympiahopea 1936 sekä EM-hopeat 1938 ja 1946). (8,5 p)

9.* a) Glynis Nunn, Australia - 1984 (3 p)
b) Sabine Everts, Länsi-Saksa - 6388 pistettä eli pisteen enemmän kuin Glynis Nunn; vuoden 1984 jälkeen käytöstä poistuneella taulukolla Everts pronssin 6363 pisteellń 27 pistettä kullasta. (0 p)

10. Juostujen vähintään maratonin mittaisten kilpailujen määrässä - 6.8.2004 määrä 1275 vuodesta 1974, tällä hetkellä oletettavasti joitakin kymmeniä enemmän. (4 p)

11. a) Unkarissa - kisapaikka Budapest (2,5 p)
b) Maltalla - kisapaikka Marsa. (1,5 p)

12. Kaksi metriä korkeushypyssä - tuloksella 200. (9 p)

13. a) Hannu Siitosen - keihäänheitossa olympiahopea 1976 ja EM-kulta 1974; palkittu kirja Kuukkeli - sielunlintu (tekstit Heikki Willamo) (7 p)
b) Harri Haataisen - keihäänheitossa olympiaedustus 2000 (karsiutui), MM-edustus 1999 (11:s) ja 2001 (karsiutui) sekä EM-edustus 2002 (9:s). (0,5 p)

14. Taisto Mäki (5000 m 14.08,8 v. 1939, 10 000 m 30.02,0 v. 1938 ja 29.52,6 v. 1939) ja Jouko Kuha (3000 m:n esteet 8.24,2 v. 1968 - oli paikalla Mexicon olympiakisoissa mutta vain turistimatkalla). (6 p)

15. 5000 m:n juoksun - 15 finalistin joukossa ainoa eurooppalainen Etelä-Afrikasta kotoisin ollut Irlannin edustaja Alistair Cragg, 12:s. Aiemmin sellaisissa yleisurheilun olympiafinaaleissa, joissa on ollut enemmän kuin kahdeksan osanottajaa ja joista tiedetään kaikkien sijat, paras eurooppalainen on jäänyt kahdeksan parhaan ulkopuolelle vain 10 000 m:llä 1996 (Stephane Franke, Saksa, 9:s). (4 p)

16. Miehistä Jason Gardener, Iso-Britannia (olympiakulta 4x100 m:llä, hallikulta 60 m:llä), Stefan Holm, Ruotsi (korkeushypyssä), Christian Olsson, Ruotsi (3-loikassa) ja Roman Sebrle, Tshekki (olympiakulta 10-ottelussa, hallikulta 7-ottelussa); naisista Meseret Defar, Etiopia (olympiakulta 5000 m:llä, hallikulta 3000 m:llä), Jelena Slesarenko, Venäjä (korkeushypyssä), Jelena Isinbajeva, Venäjä (seiväshypyssä) ja Tatjana Lebedeva, Venäjä (olympiakulta pituushypyssä, hallikulta myös 3-loikassa). (5,5 p)

17.* a) Elizabeth Robinson, USA - 100 m:llä 1928 ja 4x100 m:llä 1936 (1,5 p)
b) Shirley Strickland de la Hunty, Australia - 80 m:n aidoissa 1952 ja 1956. (3 p)

18. Neljä kertaa - isäntämaat Italia (EEC:n perustajamaa 1957) Roomassa 1974, Kreikka ((liittyi EEC:hen 1981) Ateenassa 1982 sekä Saksan liittotasavalta (perustajamaa 1957) Stuttgartissa 1986 ja Munchenissä 2002. (7 p)

19. Kauko Harlos - moukarissa EM-kisan 9:s 1969, 3 SE:tä 1968-69 ja SM-kultaa 1965-69; sukunimi v. 1957 vielä Hokkanen. (5 p)

20. Miehistä Ralph Rose, USA (kuulan 1904 ja 1908), Paavo Nurmi (10 000 m 1920 ja 1928), Vladimir Golubnitshi, NL (20 km:n kävelyn 1960 ja 1968) sekä Edwin Moses, USA (400 m:n aidat 1976 ja 1984); naisista Nina Romashkova (ent. Ponomareva), NL (kiekon 1952 ja 1960), Ulrike Meyfarth, Länsi-Saksa (korkeuden 1972 ja 1984), Derartu Tulu, Etiopia (10 000 m 1992 ja 2000) sekä Heike Drechsler, Saksa (pituuden 1992 ja 2000). (3,75 p)

21. Eino Vallen (maratonin 28:s 1964) - Valle Rautio 3-loikassa 6:s 1948 ja karsiutui 1952. (0 p)

22. Vuonna 1929 (22.12.) - Tuomela on saavuttanut 3x5000 m:n kävelyn SM-pronssit tamperelaista Ikurin Vire -seuraa edustaen 1995, 1997 ja 2004. (0,75 p)

23. Kajaanissa - kirjan nimi Kalevan kisat Kajaanissa 1984.(3 p)

24. Esaias (Esa) Rossi - Kiva-voiteen valmistaja. (7 p)

25. a) 200 m:n juoksussa ja 400 m:n aitajuoksussa (1,75 p)
b) 400, 800 ja 4x400 m:n juoksuissa sekä kuulantyönnössä. (2,5 p)

26. Lalle Broberg - selostanut Yleisradiossa pääosin ruotsiksi. (4 p)

27. Moukarinheittäjä Hannu Polvi - käryt Kalevan kisoissa ja Ruotsi-ottelussa 1985. (5 p)

28. V. 1974 - Gunhild Hoffmeister, DDR, naisten kultaa. Papukaija G. Pula-aho oli Gunhild-nimestään huolimatta Leo Jokelan esittämä miehekäs yksilö. (1 p)

29. 110 metrin aitajuoksussa. (2 p)

30. 800 m:llä - Eeva Haimi karsiutui alkuerissä 1968. (6 p)

31. Seppo Rädyn - Soinissa 24.5.1998 Rädyn voittaneita viisi. (4 p)

32.* a) Kuulantyönnön kahden käden yhteistuloskilvan - voittaja Ralph Rose, USA, 1912 (pelkkä kuulantyöntö antaa 0,25 pistettä) (4 p)
b) kiekonheiton - voittaja Robert Garrett, USA, 1896. (2,5 p)

33. Sanna Saarman - alle 20-vuotiaiden 7-ottelun MM-pronssin 5707 pisteellä 2000, Kluft voiton 6056 pisteellä. (5 p)

34.* a) Australiaa (oli miesten kuulantyönnön 7:s) (2 p)
b) Panamaa (oli miesten 400 m:n aitojen 5:s) (0,5 p)
c) Algeriaa (oli naisten kolmiloikan 6:s) (0,75 p)
d) Bahamaa (oli naisten keihään 6:s). (1,5 p)

35. Peter Radford, Iso-Britannia - juoksijana 100 ja 4x100 m:n olympiapronssit 1960, 4x100 m:n EM-hopea ja 100 m:n EM-pronssi 1958, 200 m:n ME 20,5 v. 1960. (2,75 p)

36. Antwerpenin kisoissa 1920 - 42,75 km. (8 p)

37. Tauno Suvanto, Olavi Talja, Runar Holmberg ja Bertel Storskrubb - 4. sija Lontoosta 1948. (3,75 p)

38. Ola Fogelbergin - 800 m:n Suomen mestarin 1914, hahmo Pekka Puupää. (9,5 p)

39. Risto Kuntsi - hävisi 1934 kuulauusinnan Arnold Viidingille (Viro) tuloksin 14,78 ja 15,12, kummankin tulos varsinaisessa kilvassa 15,19. (7 p)

40. Erik Wilen (100 m 1919, 800 m 1921-22 - yksilömatkoilla kultaa lisäksi 200 m:llä 1919; 400 m:llä 1919-24; 110 m:n aidoissa 1921-26 ja 1932; 400 m:n aidoissa 1918-20, 1923-28 ja 1930-32) ja Axel Kuffschinoff (100 m 1917, 800 m 1919-20). (4,5 p)

LISÄKYSYMYS
Pentti Sinersaari (1980 ja 1983), Antero Toivonen (1981), Arto Härkönen (1982), Tero Saviniemi (1984), Seppo Räty (1985-86, 1989-91, 1993 ja 1995-96), Tapio Korjus (1987-88), Juha Laukkanen (1992 ja 1994), Sami Saksio (1997), Aki Parviainen (1998-2003) ja Tero Pitkämäki (2004).

Kysymykset 36-40 Antti O. Arposen, muut Vesa-Matti Peltolan.
Tehtävissä 16 ja 20 haettiin kilpailutilanteessa seitsemää urheilijaa mutta edellä kahdeksaa, sillä Jari Hakalax keksi kysymykseen 16 viestien kautta ja kysymykseen 20 välikisojen kautta löytyvän nimen, joka oli jäänyt ratamestarilta oivaltamatta.



Kysymykset

Tulokset


Sivu päivitetty 29. joulukuuta 2004, klo 14.33