Suomen Urheilutietäjät ry

Urheilutietäjien maratontaulukko

Suomen Urheilutietäjät ry
Etusivu

Vuoden Urheilutietäjä -kilpailu (nykyiseltä nimeltään Urheilutiedon SM-kilpailu) on järjestetty vuodesta 1977 alkaen, ja viimeiset 30 vuotta (1987-2016) se on ollut nykyisessä muodossaan avoimena kilpailuna, jossa vastataan kolmen tunnin aikana kirjallisesti sataan kysymykseen. Vuonna 2001 kisattiin siten poikkeavalla tavalla, että kysymykset jaettiin 25 kysymyksen nipuissa, joista kutakin varten sai käyttää aikaa 45 minuuttia. Näin tuomaristo sai laskettua väliaikatilanteita. Vuodesta 2008 kilpailu on jaettu 60 kysymyksen kansalliseen ja 40 kysymyksen kansainväliseen osioon, joiden välissä on pieni tauko. Kansainvälinen osio toimii karsintakilpailuna Suomen ja Viron väliseen maaotteluun. Vuodesta 2015 kysymysjaottelu on ollut 50-50.

51 urheilutietäjää on nykymuotoisen kilpailun aikana sijoittunut ainakin kerran kymmenen parhaan joukkoon. Jos parhaille lasketaan pisteet siten, että voittaja saa 10 pistettä, seuraava 9 pistettä, ja 10. sijalle tullut yhden pisteen, voidaan laskea alempana näkyvä Urheilutiedon SM-kilpailun maratontaulukko.

Taulukosta löytyy myös pistekeskiarvo eli saavutetut pisteet per osallistumisten lukumäärä vuosina 1987-2016. Osallistumisia kilpailijoilla on sangen vaihteleva määrä: jotkut ovat vain muutaman kerran käyneet kokeilemassa taitojaan, nuoremmat tietäjät ovat tarttuneet toimeen vasta viime vuosina, jotkut vanhemmat ovat jo siirtyneet autuaammille metsästysmaille, ja sekin seikka karsii osallistujia, että jonkun asiaan perehtyneen täytyy tehdä kilpailukysymykset. Maratontaulukossa esiintyvistä miehistä Antti O. Arponen on laatinut kysymyksiä 1987-90, 2001 ja 2003-14, Erik Relander ja Kalle-Juhani Salmela 1992-96, Vesa-Matti Peltola 1997-2002 ja 2005-16, Reijo Laaksonen 1998-2001 ja 2005-16, Juhani Similä 2002, Ossi Virtanen 2003-04 sekä Jari Hakalax 2014-16. Lisäksi Martti Hartikainen toimi tuomaristossa vuonna 2015.

  Nimi ja kotipaikka Pisteet Pistekeskiarvo Osallistumisvuodet Osallistumiskerrat
yhteensä (v:sta 1987)
1.Jukka Mukala, Hamina193,56,451987-201630
2.Timo Toivonen, Turku1777,71994-201623
3.Harri Honkala, Forssa1506,821995-201622
4.Jari Hakalax, Turku1386,91994-201320
5.Timo Buuri, Lemi91,53,981988-201523
6.Erkki Maunu, Kemi889,781982-9512 (9)
7.Ossi Virtanen, Nokia847,641977-9716 (11)
8.Tuomas Tumi, Tampere784,331999-201618
9.Vesa-Matti Peltola, Orimattila76,57,651989-200410
10.Antti O. Arponen, Lappeenranta646,41991-200210
11.Mikko Alin, Savonlinna62,53,121995-201620
12.Mikko Helminen, Karstula56,53,771993-201115
13.Reijo Laaksonen, Tampere396,51985-928 (6)
14.Harri Piironen, Valtimo31,55,252011-166
15.Jari Hynninen, Tampere311,551991-201020
16.Erik Relander, Helsinki261,531985-201019 (17)
17.Mauri Tiilikka, Kotka25,831,521987-200617
18.Hannu Ottela, Tampere224,41992-965
19.Erik Toivanen, Mikkeli20,56,831987-893
20.Juhani Similä, Toijala196,331982-947 (3)
 Reijo Hyvönen, Helsinki191,121998-201617
22.Antti Sihvonen, Kotka16,51,652005-1410
23.Seppo Martiskainen, Helsinki1471977-886 (2)
24.Mikko Pitkänen, Turenki120,81999-201615
25.Martti Hartikainen, Helsinki11,50,882003-1613
26.Reijo Syrjäsalo, Seinäjoki110,691993-201216
27.Seppo Viirret, Vuolijoki10,51,171985-9510 (9)
28.Niko Tuominen, Vantaa100,592000-1617
29.Esa Laitinen, Laukaa841986-923 (2)
 Sami Särkijärvi, Pomarkku81,332004-126
31.Jorma Lehtikangas, Tuusula70,241988-201629
32.Tero Kalliolevo, Tampere5,50,692008-168
33.Timo Virtanen, Halikko50,241990-201121
34.Jouni Koskela, Hämeenkyrö4419871
 Martti Mattila, Riihimäki40,441987-959
36.Esa Kaihlajärvi, Jyväskylän mlk3,50,51977-958 (7)
37.Vesa Tikander, Helsinki311993-953
 Jussi Malm, Tampere311999-20013
 Petri Maskonen, Joensuu30,161998-201619
 Jori Komulainen, Espoo30,11988-201629
41.Mika Suikki, Joensuu211993-942
 Matti Nikula, Artjärvi20,51989-964
 Mikko Torro, Sipoo20,332004-096
44.Juha Nurmi, Salo1,50,252010-156
 Leif Ekholm, Helsinki1,50,081995-201619
46.Markku Puhakka, Pori1,330,171985-200910 (8)
47.Tero Toivanen, Mikkeli10,51988-892
 Tommi Roimela, Jyväskylä10,52011-132
 Kalle-Juhani Salmela, Helsinki10,21986-916 (5)
50.Markku Virtanen, Kouvola0,50,042001-1612
51.Kaj Ahlroth, Turku0,330,172002-032

Suomen Urheilutietäjät ry