| koti | yleistä | tehtäväshakki | kokoukset | kilpailut | lehti | kirjat |
     | jäsenasiat | toimihenkilöt | hakemisto | linkkejä | English |

     koti > kilpailut > ratkaisemisen 39. SM


SHAKKITEHTÄVIEN RATKAISEMISEN 39. SUOMEN MESTARUUSKILPAILU

Kilpailu käytiin 24.2.18 Shakkiareenalla Helsingissä.
Tehtävät oli valinnut ja tuomarina toimi tavalliseen tapaan Neal Turner.
Kilpailussa oli 12 tehtävää ja ratkaisuaika kolme tuntia. Ratkaisijoita osallistui 19. Kilpailu oli osa World Solving Cup -sarjaa ja mukana oli kolme venäläistä ja yksi latvialainen.

 
Neal Turner
 
Kilpailu on alkamassa.

Viime vuoden tapaan voiton vei Aleksei Popov ja Kari Karhunen oli toinen, nyt 2,5 pisteen erolla. Andrei Selivanov olisi voittanut ratkaisemalla oikein 2-siirtoisen tehtävän.


Kari Karhunen, Aleksei Popov ja Andrei Selivanov

Lopputulokset:

sija
nimi
rating
1
2#
2
2#
3
3#
4
3#
5
4#
6
5#
7
+
8
=
9
a#2
10
a#4
11
i#3
12
i#4
yht.
aika

WSC pisteet

1
Aleksei Popov (RUS)
2318
5
5
5
5
5
5
5
5
5
2,5
5
5
57,5
178
13
2
Kari Karhunen
2451
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
0
5
55
177
10
3
Andrei Selivanov (RUS)
2341
0
5
5
5
5
5
5
5
5
2,5
5
5
52,5
163
8
4
Jorma Paavilainen
2446
5
5
5
3
5
5
5
5
5
5
2,5
50,5
180
6
5
Joose Norri
2315
5
5
5
5
1,5
0
5
5
5
5
2,5
44
180
4
6
Harri Hurme
2276
0
5
5
4
2,5
5
5
3
5
5
39,5
180
2
7
Henry Tanner
2195
5
5
5
0
5
5
2
3
5
35
180
1
8
Terho Marlo
2177
5
0
5
1
2
4
2,5
5
24,5
178
 
9
Svetlana Tishova (RUS)
1965
5
0
4
0
5
5
2
2
23
180
10
Hannu Harkola
1960
5
0
0
5
5
2
2,5
19,5
180
11
Petteri Paronen
1914
5
0
0
0
2,5
5
2
4
18,5
180
12
Janne Syvšniemi
1915
5
5
3
5
18
180
13
Antti Parkkinen
1777
0
0
3
5
5
3
16
178
14
Mikael Grönroos
1918
0
5
5
5
15
177
15
Ari Möttönen
1770
0
5
0
0
1
5
3
14
175
16
Andrei Kalinin (LAT)
1737
5
5
0
1
0
2
13
179
17 Eero Wilen
1800
5
0
4
1
10
180
 
18 Matti Rasilainen
1704
5
0
1
1
2
0
0
9
180
 
19 Arto Heimonen
1650
0
5
0
1
6
174
 
  keskiarvo

2033,1

3,4
3,2
2,3
1,6
1,1
2,4
3,2
3,2
2,9
0,8
2,1
1,3
 

Osallistuneiden ratkaisijoiden kymmenen parhaan ratingin keskiarvo on 2244, joten kilpailu oli vahvuudeltaan WSC:n tasoa 9.

Kilpailussa oli ensimmäistä kertaa myös B-ryhmä, johon osallistui kolme nuorta:

1. Anton Sinitsyn 15/45
2. Vihan Velagapudi 13
3. Ilja Bungov 8

Tehtävät

 ST:n kotisivulle


Sivun toteutus: © Hannu Harkola, Helsinki, 2018
Ylläpidetty 26.2.2018