TPV Juventus-92, Piirinsarja


Piirinsarja, Lohko 2

Pvm: 8.6.2004


TPV Juventus - HJS Real Madrid

5-0

Hienon Särkänniemi Cupin jälkeen oli lupa odottaa hienoja otteita myös piirin peleissä. Ihan niin ei kuitenkaan käynyt, joka paljolti lieni kiitos siirtymisen takaisin "kiikkerälle" kovalle hiekkakentälle. Koko joukkue oli hienosti paikalla ja pystyttiinkin pelaamaan melkein "täysin kentällisin". Juve hallitsi odotetusti peliä alusta lähtien, mutta pallon pomppi ja rullasi taas hiekalla niin kovin kummallisesti ja potkuista ja haltuunotoista tuli uskomattoman hankalia ruohokenttiin jo tottuneille. Ensimmäinen maali nähtiin silti jo 8 minuutin tuherruksen jälkeen kun Topi avasi Ekulle läpiajoon. Ekku sijoitti rauhallisen varmasti oikeaan reunaan 1-0 osuman. Se olisi voinut laukaista jo pienen kipsin, mutta peli jatkui vaikeana pallon rullaillessa ja pomppiessa ihan oman tahtonsa mukaan.

Vasta 24 minuutin kohdalla tapahtui taas kuin vahingossa. Riku potkaisi pallon kohti kahta puolustajaa ja flipperiliikkeellä pallon päätyi toisen puolustajan jaloista suoraan rankkarialueelle yksin päätyneelle Jannelle, joka sjioitti tarkasti oikealle samaan reikään kuin Ekku aiemmin taukolukemiksi 2-0.

Toinenkin jakso oli melkoista tuhertamista, kunnes 41 minuutin kohdalla alkoi hirmuinen painostus HJS maalilla. Reilun minuutin jatkuvan paineen jälkeen lopulta Topi löysi oikealta laidalta Sakun, joka viimeisteli ristiin ohi maalivahdin 3-0 lukemat avaten samalla maalihanat hetkeksi levälleen. Nimittäin vain vajaa 2 minuuttia tuosta Matsu jo hassutteli vasemmalla maalin nurkalla ja muutaman vispauksen jälkeen keskitti maalille. Ekku puski puolittain nenällä pallon alas maalin oikean tolpan juureen. Eikä se loppunut vielä siihenkään, sillä reilu minuutti tuosta ja Janne touhusi maaliedustalla aikansa, kunnes löysi vasemmalta Matiaksen, joka kuittasi loppulukemat 5-0 tyhjiin.

Niin, loppulukemat niistä tuli, sillä vaikka pallo olikin hallussa ei lisää osumia enää 15 viimeisen minuutin aikana nähty. HJS:kin nousi lopussa pari kertaa aina Villen vartioimalle maalille asti, mutta ei HJS:kään kavennusta onnistunut tekemään. Ville piti nollan ja Juve voitti komeasti 5-0.

FORZA JUVE!